چهارچوب چیست؟

به محل نصب در و پنجره در ساختمان در درجه اول چهارچوب و اختصاص تولید آن برای در را نیز چهارچوب می‌گویند. لازم به ذکر است که محورهای اصلی درهای مختلف در این محدوده نصب می‌شوند. در گذشته از چهارچوب‌های چوبی استفاده می شد و اساس نام نیز بر همین منوال انتخاب شده است.  

در سال های گذشته غالبا از چارچوب های چوبی استفاده می کردند، اما با گذر زمان و به خاطر مشکلات چارچوب های چوبی و محاسن چهارچوب های فلزی، آن ها جایگزین چهارچوب های چوبی شدند.

به عنوان مثال مقاومت آن ها به نسبت نوع چوبی بسیار بالاتر است. همچنین امروزه چون بحث دکوراسیون داخلی مطرح بوده و توجه به زیباسازی منازل در اولویت قرار دارد، و چون چارچوب های فلزی قابلیت رنگ آمیزی دارند، آن ها طرفداران زیادی پیدا کرده و محبوبیت بالایی دارند.

انواع چهارچوب فلزی:

این چهارچوب ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • چهارچوب ساده
 • چهارچوب فرانسوی
 • چهارچوب مکزیکی
 • چهارچوب رومی
 • و غیره

در میان انواع چهارچوب ها، قاب فرانسوی و مکزیکی پرمصرف‌تر هستند که از بین این دو نیز فلزی فرانسوی پرکاربردتر است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که چهارچوب ها از نظر طرح ظاهری و کاربرد با یکدیگر فرق دارند و برای خرید و انتخاب گذینه مورد نظر باید به محل نصب، قیمت و موارد مصرف آن ها توجه داشت.

در بیان تفاوت این دو نوع چهارچوب می توان به طراحی ظاهری، و شکل مقاطع آن ها اشاره داشت. فرق آن ها در عرض و ارتفاع خمکاری آن ها است. پروفیل مکزیکی خم زیادتری دارد و به همین علت وزن هر شاخه آن به طور تقریبی 15% از فرانسوی زیادتر است.

چهارچوب فرانسوی در طول 1 متر و ضخامت 2 میلی متر وزنی حدود 24 تا 25 کیلو گرم دارد درحالی که وزن پروفیل مکزیکی با همین طول و ضخامت به حدود 28 تا 29 کیلو گرم می رسد.

چهارچوب فرانسوی چیست؟      

مدل فرانسوی یکی از پرکاربردترین متریال‌ها و تولیدات فولادی است. این پروفیل به ساختار مقطعی ثابتی که دارد و طول آن متغیر بوده معروف است. پروفیل چهارچوب فرانسوی از جمله پروفیل‌هایی است که بر پایه نورد سرد با کیفیت بالا ساخته شده و این مدل از ضخامت 2 تا 2.5 میلیمتر در بازار موجود است. طول این پروفیل نیز تا 6 متر خواهد بود. ابعاد چهارچوب فرانسوی نیز در مدل‌های مختلف برای ورودی اتاق‌ها، سرویس‌ها و همین‌طور دیگر بخش‌های ساختمان باتوجه‌به زیربنا می‌تواند متفاوت باشد. شرکت‌های ایرانی نیز این متریال را تولید می‌کنند.

روش تولید پروفیل فلزی فرانسوی

این پروفیل با ورق سیاه تهیه می شود. برای تولید آن در قدم اول ورق سیاه خریداری شده را به کارخانه تولید قاب فرانسوی می فرستند.

در قدم بعدی با دستگاه های مخصوص نواربری، ورق را درابعاد و اندازه های دلخواه برش می زنند.

در مرحله بعد ورق به سمت دستگاه رول فرمینگ فرستاده می شود و در آن جا در مرحله رول فرمینگ به وسیله غلتک نورد سرد و با ایجاد فشار بر سطح ورق، شکل آن تغییر کرده و بعد از فرایند شکل دهی ورق به قاب فرانسوی تبدیل می شود.

کاربرد قاب فلزی فرانسوی

از این پروفیل اکثرا برای چهارچوب درب ورودی ساختمان و درهای داخل منازل و اتاق ها مصرف می شود.


ابعاد استاندارد چهارچوب فرانسوی

اندازه و ابعاد استاندارد چهارچوب فلزی برای اتاق خواب سایز 80 تا 97 سانتی‌متر است و برای سرویس از اندازه 70 تا 80 سانتی‌متر استفاده می‌شود.


مزایای چهارچوب فرانسوی

از جمله مهم‌ترین مزایای این چارچوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قابلیت رنگ پذیری بالا
 2. مقاومت زیاد در برابر آتش سوزی
 3. مقاومت مناسب در برابر ضربات و خوردگی
 4. نصب آسان
 5. برخورداری از امنیت مطلوب
 6. پایین بودن هزینه تعمیرات و نگهداری آن‌ها
 7. پایین بودن هزینه نصب

عوامل فوق باعث شده است تا این نوع چهارچوب متقاضیان بسیاری داشته باشد و در صنعت ساختمان سازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. به یاد داشته باشید که در صورتی که استحکام و ایمنی برای شما اولویت دارد، چهارچوب فرانسوی انتخاب مناسب‌تری برای شما است؛ ولی اگر به تنوع و زیبایی اهمیت می‌دهید و بالا بودن قیمت در چوبی برای شما اهمیت چندانی ندارد، متریال چوب برای شما بهتر خواهد بود.

معایب چهارچوب فرانسوی

این نوع چهارچوب علیرغم مزایایی که در پاراگراف قبل به آن اشاره کردیم، معایبی نیز دارد که بهتر است در هنگام خرید، آن‌ها را مدنظر قرار دهیم. یکی از مهم‌ترین این معایب، مقاومت کم این نوع چهارچوب در برابر رطوبت و زنگ زدن آن‌هاست. همچنین چهارچوب فرانسوی وزن بسیار زیادی در مقایسه با سایر انواع چهارچوب دارد که این موضوع باعث شده جابجایی آن کار راحتی نباشد. هرچند باید در نظر داشته باشیم که ابعاد چهارچوب فرانسوی در سنگینی آن تاثیر زیادی دارد.


قیمت چهارچوب فرانسوی

قیمت چهارچوب فرانسوی به نوع چهارچوب، ضخامت ورق و تولید کننده ی آن بستگی دارد. برای اگاهی از قیمت چهارچوب فرانسوی می توانید با شرکت پلیمر درب گل میخ در ارتباط باشید و با شماره تلفن 01135158888 تماس حاصل فرمایید