در بین اجزای درب که شامل لایه‌ها، چهارچوب درب، قفل و کلید و سایر یراق آلات مخصوص درب ضد سرقت و... می‌باشند، بخشی نیز تحت عنوان روکوب درب وجود دارد. روکوب درب به پوششی گفته می‌شود که برای زیبا شدن نمای چهارچوب فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از توصیف نام روکوب درب مشخص است، این قطعه به عنوان یک بخش جانبی در زیباتر شدن دکوراسیون درب و محیط کاربرد دارد و باید توجه داشت که روکوب نقشی در افزایش امنیت درب ها ندارد.

تفاوت روکوب درب ضد سرقت با روکوب درب اتاق چیست؟

روکوب‌هایی که برای چارچوب درب‌های چوبی استفاده می‌شوند؛ معمولاً از نظر ظاهر، مدل و کاربرد تفاوتی ندارند و عموماً برای تزئین درب و دکوراسیون به کار ‌می‌روند. با این وجود تفاوت‌هایی بین انواع روکوب‌های درب اتاق و درب ضد سرقت وجود دارد که در ادامه به معرف آن‌ها می‌پردازیم:

اغلب درب‌هایی که برای اتاق خواب یا بخش‌های داخلی خانه به کار ‌می‌روند دارای چارچوب‌های فرانسوی یا فلزی هستند و امکان نصب اکسسوری در آن وجود ندارد، به همین دلیل برای این نوع درب‌ها نمی‌توان پشت کوب استفاده کرد.

نصب روکوب برای انواع درب‌ها و چارچوب‌ها امکان‌پذیر است و مشتریان می‌توانند از این نمایه برای سه طرف درب‌های ضد سرقت و حتی درب اتاق استفاده نمایند و عمق آن را پوشش دهند.

درب اتاق در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد، که یکی از آن‌ها درب اتاق و چارچوب‌های کامل است. این نوع از محصولات شامل روکوب و توکوب کشویی هستند و مشتریان می‌توانند هر کدام از این دو نوع اکسسوری را به سلیقه خود و نوع درب انتخاب نمایند و جلوه زیبای آن بهره‌مند شوند.

انواع روکوب های درب

روکوب های درب انواع و اقسام زیادی دارند. اما باید بدانید که این تنوع به دلیل اختلاف در جنس روکش آن هاست:

روکوب های MDF با روکش پی وی سی

یکی از رایج ترین روکش های روکوب درب، از جنس پی وی سی است و معمولا برای جاهایی به کار می رود که احتمالا رطوبت و نم وجود دارد. این روکش های پی وی سی، خود انواع مختلفی دارند:

  • روکش pvc با ضخامت 0.2 میلی متر که بسیار نازک محسوب می شوند و قیمت ارزانی دارند.
  • روکش پی وی سی با ضخامت 0.4 میلی متر که ضخیم محسوب می شوند و قیمت متوسطی دارند.
  • روکش pvc با ضخامت 0.4 میلی متر که هم ضخیم هستند و هم رنگ ماتی دارند.

روکوب های ام دی اف با روکش چوب طبیعی

همان طور که از نامش نیز پیداست، این روکوب ها، روکش هایی از جنس چوب طبیعی دارند و به همین دلیل برای مقاومت بیشتر، باید رنگ آمیزی شوند. زدن رنگ روی بافت چوب، باعث می شود که حس طبیعی بودن و زیبایی بیشتری به روکوب بدهد. همچنین رنگ بندی این روکش ها بسیار متنوع است و شما می توانید با توجه به رنگ درب ضد سرقت، روکوب با روکش چوب مورد نظرتان را سفارش بدهید.

روکش های چوبی بدون رنگ، ممکن است مقاومت و توان کافی در برابر رطوبت یا حرارت را نداشته باشند. به همین دلیل است که به طور کلی توصیه می کنیم از این روکش ها، برای روکوب درب های سرویس بهداشتی یا محیط های مرطوب دیگر استفاده نشود.

روکوب های ام دی اف خام

نوع دیگری نیز از روکوب ها وجود دارند که به شکل ورق های خام mdf عرضه می شوند و تنها روکش آنها، رنگی است که رویشان زده می شود.

روکوب های mdf خام، مقاومت چندانی نسبت به ضربه یا حرارت و حتی رطوبت ندارند. البته به محض رنگ آمیزی، تا حد خیلی خوبی، این مقاومت را کسب می کنند اما به شکل خام، کارایی خاصی نخواهند داشت.

مزایای استفاده از روکوب درب ضد سرقت و اتاق چیست؟

روکوب به طور کلی موجب می‌شود که چهارچوب فلزی درب با بدنه آن از نظر شکل ظاهری و رنگ هماهنگ‌تر شود. بنابراین اولین مزیت استفاده از روکوب درب، بهبود ظاهری ساختار کلی درب و چهارچوب است. موارد زیر از دیگر مزایای استفاده از روکوب به شرح زیر است:

  • قیمت پایین
  • نصب سریع و آسان
  • پوشش بدنه فلزی چهارچوب
  • امکان سفارش در طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های مختلف
  • زیباسازی بیشتر فضاهای مشاع در ساختمان
  • جلوگیری از آسیب‌دیدگی چهارچوب و رنگ‌پریدگی آن

جهت استعلام قیمت روکوب با فروشگاه پلیمر درب گل میخ در ارتباط باشید.